Czytelnia Kiosk24.pl

Uczyć się dla Napoleona (numer 4/2006)

Wiadomości Historyczne z WOS | 30 sierpień 2006


Wiadomości Historyczne z WOS

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wiadomości Historyczne z WOS. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Dnia 17 marca 1808 r., Cesarz Francuzów, Napoleon I, podpisał dekret regulujący organizację powstałego dwa lata wcześniej Uniwersytetu Cesarskiego. Państwo nieodwołalnie wkraczało w zarezerwowane dotąd dla osób prywatnych lub zgromadzeń religijnych nauczanie swej najzdolniejszej młodzieży.

Po objęciu władzy w 1799 r. Napoleon zamierzał bowiem nie tylko zakończyć wojny toczone od siedmiu lat na zewnątrz i wewnątrz kraju, który od 1789 r. przeżył siedem systemów rządów (i otrzymywał czwartą konstytucję!), czy też reanimować zrujnowaną gospodarkę. Przekonany, iż Rewolucja zniszczyła struktury społeczne, dyktator postanowił zbudować nowe społeczeństwo i nową hierarchię (tworząc m.in. tzw. szlachtę Cesarstwa, łączącą stare rody z ludźmi nowych zasług, zwłaszcza wojskowymi). Stosując rodzaj "grubej kreski" wobec pokolenia na zawsze naznaczonego i podzielonego rewolucyjnym dramatem, chciał wykształcić i wychować dla państwa nieskażone sporami młode pokolenie w myśl zasady: "odciąć przeszłość by wstrząsnąć przyszłością". Dla tej przyszłości kształcono w odziedziczonej po Republice paryskiej Politechnice, która zmilitaryzowana przez Bonapartego dawać miała potrzebnych armii artylerzystów i saperów, a dopiero potem inżynierów do służby cywilnej. Do dziś zresztą umundurowani i uzbrojeni studenci Politechniki defilują 14 lipca po Polach Elizejskich; wielu z nich nosi... spódniczki, bo wśród przyszłych inżynierów nie brak przecież kobiet. Na napoleońskiej Politechnice skupiono też najwybitniejszych uczonych i dopuszczono do studiów przedstawicieli niefrancuskich departamentów Cesarstwa: Włochów, Ilyryjczyków, Holendrów.

(...)

Andrzej Nieuważny

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wiadomości Historyczne

Wróć do czytelni