Wychowanie w Przedszkolu (temp) | 30 kwiecień 2007
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wychowanie w Przedszkolu (temp). Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Zaczęło się od Bramy Floriańskiej. Kiedy dzieci oglądały ilustracje z najsłynniejszymi zabytkami Krakowa, uwaga kilku chłopców skupiła się dłużej na postaci w zwieńczeniu Bramy. A to za przyczyną niedawno przeprowadzonej restauracji, która wydobyła z postaci piękne, świeże barwy. Szczególnie lśni w słońcu wspaniały, złoty hełm i złocista zbroja.
- A kto to jest, proszę pani? Czy on zabił smoka wawelskiego?
- A co on trzyma w ręku, bo to nie miecz?
- Nie - wyjaśniam - to nie on walczył ze smokiem wawelskim. To jest dzielny oficer wojsk rzymskich, który, choć z innego kraju, stał się bardzo ważny w Krakowie, a potem i dla całej Polski. A to, co trzyma w ręce, to naczynie z wodą.
- Aha, naprawdę, dopiero teraz widzę!
- A dlaczego tu się znalazła ta rzeźba, o tym opowiem wam w maju, kiedy będą imieniny tego żołnierza.
(...)
Helena Prus-Wiśniewska
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wychowanie w Przedszkolu