Język Niemiecki | 20 luty 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Język Niemiecki. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
... czyli o możliwościach wykorzystania muzyki i obrazu w pracy z tekstem audialnym.
W poprzednim numerze "Nauczaj lepiej" (nr 4/2007) znaleźliście Państwo wybór materiałów na lekcje poświęcone tematyce świątecznej. Zabrakło w nim niestety miejsca dla Świąt Wielkiej Nocy, najstarszego i najważniejszego święta chrześcijańskiego. Niniejszy artykuł jest próbą wypełnienia tej luki.
Wśród zamieszczonych poniżej materiałów znajdują się aż trzy teksty poświęcone tematyce wielkanocnej. Wszystkie zostały nagrane i umieszczone są na płycie CD załączonej do tego numeru "Nauczaj lepiej". Mogą być zatem wykorzystane do treningu rozumienia ze słuchu. Choć tworzą one spójną całość, to można je oczywiście także potraktować wybiórczo i pracować - w zależności od poziomu zaawansowania uczniów - tylko z jednym z nich... lub może z dwoma. Z pewnością będą one ciekawym urozmaiceniem treningu przedmaturalnego! W ćwiczeniach i zadaniach do tekstów uwzględniono różne rodzaje słuchania (globalne i szczegółowe), co daje możliwość treningu różnych strategii pomocnych w pracy z tekstem audialnym. Pojawiają się tu także takie formy pracy, jak np. technika antycypacji (przewidywanie słownictwa i informacji występujących w tekście), notowanie i streszczanie.
Oprócz wspomnianych tekstów znajdują się tu także propozycje pracy z fotografiami i - niestety dość rzadko wykorzystywaną w praktyce szkolnej - muzyką klasyczną. Mówiąc o użyciu muzyki na zajęciach językowych ma się zwykle na myśli kolędy lub piosenki z gatunku pop i rock, rzadziej piosenki ludowe. Prawie nigdy nie mówi się o możliwościach jakie daje praca z muzyką instrumentalną lub muzyką, którą niektórzy nazywają "poważną". To, że takie możliwości istnieją, nie ulega wątpliwości. Zachęćmy zatem uczniów np. do rysowania "obrazów" inspirowanych melodią, rytmem, dźwiękiem poszczególnych instrumentów. Wykorzystajmy ich rysunki jako pretekst do rozmowy o muzyce i jednocześnie jako wprowadzenie w temat lekcji. Może podzielą się z nami swoimi przemyśleniami, emocjami...
(...)
Sebastian Chudak
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Język Niemiecki