Biologia w Szkole | 25 luty 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Biologia w Szkole. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Autorka podejmuje temat tyleż ciekawy, co trudny. Wieczna młodość śni się ludziom od zarania dziejów. Czy jest możliwa? Wydaje się, że nie, ale ileż pozornie niemożliwych do zrealizowania idei stało się rzeczywistością? Może i ta kiedyś stanie się naszym udziałem. Niestety chyba nieprędko. Żeby nasi potomkowie mogli cieszyć się nieśmiertelnością, musimy zrozumieć, kim jest „wróg”, czyli na czym polega starzenie się organizmów.
„Każdy chce żyć długo, ale nikt nie chce być stary”
Jonathan Swift
Starość jest częścią rozwoju osobniczego, czyli ontogenezy. Wraz z upływem czasu każdy organizm podlega nieodwracalnym zmianom, prowadzącym do ograniczenia jego możliwości adaptacyjnych, coraz większej niewydolności i wreszcie śmierci. Procesy starzenia się, chociaż nie są objawem choroby, to ułatwiają jej wystąpienie. Większość ludzi za najczęstsze przyczyny naturalnej śmierci uważa schorzenia towarzyszące starzeniu się, tj. nowotwory, choroby serca, chorobę Alzheimera i itp. Oznaczałoby to, że brak tych chorób zapewniałby nieśmiertelność. Starzenie się organizmu jest jednak znacznie bardziej złożonym procesem, na który ma wpływ funkcjonowanie układu nerwowego, wydzielania wewnętrznego i odpornościowego. Organizm starzeje się, bo starzeją się jego komórki, osiągając limit swoich podziałów. Niektórzy uważają, że maksymalna długość życia osobników danego gatunku jest genetycznie zaprogramowana. Inni sądzą, iż przebieg procesów starzenia jest determinowany zarówno przez czynniki genetyczne, jak i przez środowisko. Obecnie mieszkańcy krajów rozwiniętych żyją przeciętnie ponad 70 lat. Jak dotąd nie dysponujemy wiarygodnymi danymi potwierdzającymi, że komuś udało się przeżyć więcej niż 122 lata. Nadal za najstarszego człowieka, którego wiek został potwierdzony, uważa się mieszkankę Francji – Jeanne Louise Calment, która w sierpniu 1997 roku zmarła w wieku 122 lat i 164 dni.
(...)
Małgorzata Czernicka
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Biologia w Szkole