Czytelnia Kiosk24.pl

Apoptoza - śmierć niezbędna do życia (4/2007)

Biologia w Szkole | 25 luty 2008


Biologia w Szkole

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Biologia w Szkole. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Myślę, że można powiedzieć, iż biologia to nauka o zależnościach między wieloma, często przeciwstawnymi procesami. Bez wątpienia najważniejszą jest równowaga życia i śmierci. Myślę, że poniższy artykuł pomoże Państwu zrozumieć, jak programowana śmierć komórki kształtuje złożone organizmy, w tym również nas. Gorąco namawiam do lektury artykułu Pani dr Anny Bielak -Żmijewskiej. Na prawdę warto!

Apoptoza – programowana śmierć komórki.
Śmierć, nawet jeśli dotyczy tylko komórki, kojarzy się z czymś negatywnym. Wbrew tym odczuciom jest ona nie zbędnym elementem prawidłowego rozwoju i utrzymania homeostazy w organizmie wielokomórkowym. Jest więc procesem fizjologicznym. Między innymi dzięki niemu organizm nie jest bezbronny wobec niebezpiecznych zmian powstających w pojedynczych komórkach. Najczęstszym sposobem eliminacji komórek jest apoptoza, czyli śmierć programowana. Termin pochodzi od greckiego słowa apoptosis oznaczającego opadanie liści. Został użyty po raz pierwszy w roku 1972 przez J.F.R. Kerr, A.H. Wyllie i A.R. Currie. Opisali oni śmierć komórki jako podstawowe zjawisko biologiczne o różnorodnej funkcji i uniwersalności. Zjawisko apoptozy opisano w roku 1972, a już po 30 latach, w roku 2002, S. Brenner, R. Horvitz i J.E. Sulston otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycia dotyczące genetycznej regulacji rozwoju organów i programowanej śmierci komórki. Obiektem badawczym wyżej wymienionych noblistów był mały nicień glebowy Caenorhabditis elegans. Jest on idealnym organizmem do badania apoptozy, ponieważ prezentuje nie zmienny wzór śmierci programowanej. Dorosły Caenorhabdtis elegans zbudowany jest z 959 komórek. Podczas rozwoju zarodkowego, z 1090 komórek zawsze umiera 131. Można u niego prześledzić los poszczególnych komórek i dokładnie przewidzieć, która z nich umrze. Procesy apoptozy zbadane na tym organizmie modelowym są uniwersalne, a ich mechanizm wspólny dla różnych komórek organizmów wielokomórkowych.

(...)

Anna Bielak-Żmijewska

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Biologia w Szkole

Wróć do czytelni