Chemia w Szkole | 26 luty 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Chemia w Szkole. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Przez wiele lat związki ciekłokrystaliczne traktowano jako swoistą ciekawostkę fizyczną. Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia nastąpił burzliwy rozwój badań nad tymi substancjami
chemicznymi, związany z ich różnorodnymi zastosowaniami. Obecnie chemia związków ciekłokrystalicznych stanowi odrębną gałąź nauki.
Wyniki badań zsyntetyzowanych związków ciekłokrystalicznych, zarówno ciekłych kryształów (LC), jak i polimerów ciekłokrystalicznych (PLC) wskazują na szybki rozwój tej dziedziny nauki w ostatnim trzydziestoleciu. Jednakże człowiek nie był pierwszą istotą, która otrzymała związki tego typu. W 1989 roku chińscy naukowcy z uniwersytetu w Szanghaju Guiyang Li i Tongyin Yu odkryli, że fibroina (substancja białkowa wydzielana przez gąsienice jedwabnika morwowego, będąca podstawowym składnikiem jedwabiu naturalnego) jest związkiem ciekłokrystalicznym. Okazało się zatem, że jedwabniki wytwarzały związki ciekłokrystaliczne przed pojawieniem się człowieka. Dalsze badania naukowców z całego świata pokazały, że w naturze związkami ciekłokrystalicznymi są również kwas DNA oraz wirus mozaiki tytoniowej.
(...)
Katarzyna Dobrosz-Teperek
Beata Dasiewicz
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Chemia w Szkole