Geografia w Szkole | 27 luty 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Geografia w Szkole. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Obserwacje, informacje i zadania
Z reguły czas przejazdu pociągiem na miejsce docelowe traktujemy jako zło konieczne – by tam dotrzeć trzeba po prostu poświęcić te cztery, pięć czy więcej godzin. Autorzy pokazują, w jaki sposób sensownie zagospodarować czas podróży ukierunkowanymi obserwacjami obiektów występujących na trasie oraz informacjami geograficzno -historycznymi na ich temat. Przed stawiają też propozycje zadań dla uczniów, które można rozwiązać w czasie podróży.
W latach pięćdziesiątych XX wieku na łamach „Geografii w Szkole” Aniela Chałubińska opublikowała cykl artykułów zatytułowanych Z okien wagonu na trasie… Kolejno: Kraków–Zakopane (nr 5/1952), Warszawa–Gdańsk (nr 1/1954) i Warszawa–Kraków (nr 6/1955). Artykuły te były bardzo pożyteczne dla organizatorów wycieczek szkolnych. Obecnie, nawiązując do tych pożytecznych publikacji, oddajemy do rąk nauczycieli – organizatorów i opiekunów wycieczek szkolnych opis trasy kolejowej z Krakowa do Wrocławia. Staramy się sensownie zagospodarować czas przejazdu ukierunkowanymi obserwacjami obiektów występujących na trasie oraz informacjami geograficzno -historycznymi. Obszerniejsze informacje podajemy o miastach, w których zatrzymują się pociągi pospieszne. Dodatkowo proponujemy szereg prostych zadań dla uczestników wycieczki.
(...)
Marcin Bacik
Sławomir Piskorz
Artykuł w całości znajduje się w plikach PDF w dziale Pliko do pobrania w ofercie tytułu Geografia w Szkole