Czytelnia Kiosk24.pl

Ćwiczenia hatha jogi - program autorski (2/2008)

Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne | 05 marzec 2008


Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Hatha joga jest częścią składową systemu wychowawczo-higieniczno-leczniczego, którego korzenie tkwią w kulturze i tradycji indyjskiej. Praktykowana może być w taki sposób, że z jednej strony daje gwarancję bliskiego kontaktu z oryginalnymi źródłami przynoszącymi korzystne rezultaty w sferze fizycznej i psychicznej, z drugiej może być również formą aktywności ruchowej całkowicie zgodną z najnowszymi tendencjami w teorii i metodyce wychowania fizycznego.

Zasadniczym celem hatha jogi jest dążenie do uzyskania i zachowania najwyższej sprawności fizycznej organizmu. Ten sam kierunek dążeń można dostrzec w wychowaniu fizycznym. Pewną odmienność stanowi, iż sprawność fizyczna dla wychowania fizycznego utożsamiana jest z poziomem zdolności motorycznych, umiejętności ruchowych połączonych z potencjałem fizycznym i świadomą postawą wobec teorii wychowania fizycznego. Natomiast dla hatha jogi sprawność fizyczna utożsamiana jest ze sprawnością pracy wszystkich układów i narządów, odpornością na choroby i zdrową długowiecznością. Wykorzystując walory hatha jogi dla rozwoju umysłowego, fizycznego oraz treningu mentalnego – opracowałam autorski program dla grup specjalizacyjnych Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Akademii Ekonomicznej w Katowicach, który prezentuję poniżej.

(...)

Danuta Palica

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

Wróć do czytelni