Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne | 15 kwiecień 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Wiek XX przyniósł nie tylko wiele zmian o charakterze społecznym i kulturowym, ale także, w powiązaniu z tymi zmianami, wiele przemian w wymiarze religijnym. Najlepiej rozpracowanym z pozycji socjologicznych zjawiskiem czy tendencją, która ujawniła się z dużą siłą w latach sześćdziesiątych, było zjawisko sekularyzacji.
Korzystając z dociekań badawczych socjologów, możemy stwierdzić, że w wyniku sekularyzacji ujawniły się trojakiego rodzaju zjawiska czy tendencje w obszarze religii, religijności i doktryny Kościoła katolickiego. Pierwsza z nich, najwyraźniej widoczna w kościołach protestanckich, polega na subiektywizacji religii. Oznacza ona wycofywanie się sfery sacrum i związanych z nią wartości do przestrzeni zarezerwowanej dla religii właśnie. Subiektywizacja wiary polega na tym, że wiara traci swój obiektywny charakter i przestaje być sposobem wyjaśniania kwestii fundamentalnych dla człowieka, ale także traci ona moc w wymiarze etycznym oraz dotyczącym przestrzegania rytuału. Każdy człowiek ma prawo decydować o tym, w co wierzy i jak wierzy, co wybrać z dziedzictwa danej religii, a co odrzucić. W ten sposób religia dla współczesnego człowieka bardziej staje się do świadczeniem emocjonalnym, ma ona charakter mniej sformalizowany, a człowiek samodzielnie, bez potrzeby pośrednictwa Kościoła hierarchicznego, poszukuje kontaktu z transcendencją.
(...)
Zbigniew Dziubiński
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne