Czytelnia Kiosk24.pl

Maskotki igrzysk olimpijskich - letnich i zimowych (6/2008)

Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne | 10 czerwiec 2008


Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Igrzyska olimpijskie ery nowożytnej są największą na świecie międzynarodową imprezą sportową organizowaną co cztery lata pod hasłami szlachetnego współzawodnictwa i przyjaźni młodzieży z całego świata. W swoim założeniu i idei igrzyska nie dzielą uczestników na zwycięzców i pokonanych, walka jest zaś bezkrwawa, a celem jej jest niewywyższanie się jednostki nad drugą, lecz przeciwnie, wzajemne poznanie się i nawiązanie przyjaźni.

Igrzyska olimpijskie organizowane są przez miasta wybrane przez MKOL (Międzynarodowy Komitet Olimpijski). W zawodach tych prawo startu mają wszyscy ludzie bez względu na narodowość, rasę, pochodzenie społeczne, wyznanie religijne czy przekonania polityczne. Dziś uczestniczą w nich sportowcy z ponad 200 państw.
Jedno z naczelnych haseł olimpijskich brzmi: „Udział jest najważniejszy”. A zatem ważne jest nie samo osiągnięcie zwycięstwa, lecz uczestnictwo w rywalizacji. Na czas trwania igrzysk nawoływano do całkowitego pojednania zwaśnionych ludzi i narodów. Okres ten miał być czasem pokoju i powszechnej przyjaźni.
Igrzyska olimpijskie są obyczajem oraz starą tradycją i świadczą o niezmiennym dążeniu człowieka do spokojnego życia i braterstwa. Jednocześnie mają inny cel – w człowieku tkwi instynkt walki i rywalizacji, który wyraża się poprzez ludzką sprawność fizyczną, hart ducha, waleczność i szlachetność. Igrzyska olimpijskie narodziły się w starożytnej Grecji. Miejscem ich rozgrywania była Olimpia, miejscowość w Elidzie, w północno-zachodniej części Peloponezu, położona w dolinie rzeki Alfejos. Było to jedno z najważniejszych panhelleńskich centrów kultowych starożytnej Grecji. W drugiej połowie XIX wieku od kopano szczątki dawnych stadionów antycznych, a następnie odtworzono je za pośrednictwem rysunków i modeli. Olimpia stała się świętym miejscem dla współczesnego sportu. Tu zawsze następuje ceremonia zapalenia znicza olimpijskiego. Jest ona nie zmiennie obowiązująca w obchodach igrzysk ery nowożytnej. Zapalenie znicza jest symbolem pokoju i braterstwa wszystkich narodów. Z Olimpii, co cztery lata wyrusza biegacz z pochodnią, rozpoczynając bieg gigantycznej sztafety, dążącej na miejsce kolejnych igrzysk.

(...)

Zdzisław Czaplicki, Piotr Podhajny

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

Wróć do czytelni