Biologia w Szkole | 25 sierpień 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Biologia w Szkole. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Śmiecimy i zapewne jeszcze długo śmiecić będziemy. Beztrosko zanieczyszczamy świat kręcąc przysłowiową pętlę na własną szyję. Na szczęście są ludzie, którzy pragną go posprzątać, a że nie jest to takie proste do wiecie się Państwo z niniejszego artykułu.
Wstęp
Uprzemysłowienie świata i rozwój cywilizacji stale pociągają za sobą olbrzymie zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Do skażenia gruntów i wód podziemnych szeregiem związków organicznych, np. paliwami płynnymi, przyczyniły się głównie – przemysł chemiczny, petrochemiczny, gazownictwo i komunikacja. Zagraża to m.in.: zasobom przyrodniczym, ujęciom wód pitnych, a przez to i zdrowiu człowieka.
Rozwój nauk biologicznych (w szczególności mikrobiologii) stwarza możliwość ograniczenia lub nawet likwidacji tego typu skażeń za pomocą mikroorganizmów (bakterii, grzybów, glonów), potrafiących degradować zanieczyszczenia. Biologia jest więc matką bioremediacji. Słowo „bioremediacja” powstało przez połączenie dwóch słów: „bio” od biologiczny i „remediacja” pochodzącego od angielskiego terminu „remedy” lub jak ktoś woli łacińskiego „remedium” oznaczających lekarstwo lub wyleczyć/naprawić. Sens tego pojęcia w ochronie środowiska oznacza zatem oczyszczanie środowiska z substancji toksycznych przez zastosowanie metod biologicznych. W tym znaczeniu bioremediacja oznacza każdą metodę biologiczną stosowaną do zmniejszania zanieczyszczeń w środowisku. W praktyce jednak znaczenie to zawęża się jedynie do metod wykorzystujących mikro organizmy.
(...)
Sebastian Baranowski
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Biologia w Szkole