Wiadomości Historyczne z WOS | 26 sierpień 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wiadomości Historyczne z WOS. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl dyskusyjny, dotyczący wzajemnych relacji polsko-niemieckich i poszukiwania sposobu ujęcia ich w formy przekazu podręcznikowego, wspólnego dla zainteresowanych stron.
Powyższemu twierdzeniu przeczą jednak działania inicjowane przez historyków w niektórych państwach. Postępujące procesy globalizacji i integracji regionalnej coraz częściej skłaniają bowiem do podejmowania prób tworzenia wspólnej wizji historii. Nie oznacza to jednak woli dążenia do procesów unifikacji, a ma być jedynie drogą do lepszego zrozumienia wydarzeń przeszłości, które często dzieliły i prowadziły do konfliktów. Lepsze zrozumienie przeszłości być może pozwoli uniknąć popełnienia podobnych błędów w przyszłości.
Stworzenie jednego wspólnego podręcznika europejskiego wydaje się dla wielu być niemożliwe. Jednak francusko -niemiecki podręcznik historii oraz trwające prace polskich i niemieckich historyków dowodzą, że możliwe jest wspólne spisanie historii narodów, które często w przeszłości więcej dzieliło niż łączyło. Mówienie o bolesnych wydarzeniach przeszłości jest bowiem konieczne dla zbudowania trwałego porozumienia między narodami, lepszego zrozumienia ich działań oraz współpracy na rzecz lepszej przyszłości. Jak podkreśla bowiem Władysław Bartoszewski: „To właśnie w pamięci historycznej kryje się nasza zdolność lub nasza nie umiejętność porozumiewania się w przyszłości (…) Spisywanie historii powinno odbywać się wspólnie i bez obawiania się poruszania tematów, które budzą kontrowersje. Aby rany historii mogły się zabliźnić, trzeba je leczyć tak, jak chorobę”.
(...)
Aleksandra Mrozowska
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wiadomości Historyczne