Czytelnia Kiosk24.pl

Między tradycją a nowoczesnością - żydowskie ruchy narodowe na przełomie XIX i XX wieku. (numer 6/2008)

Wiadomości Historyczne z WOS | 10 grudzień 2008


Wiadomości Historyczne z WOS

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wiadomości Historyczne z WOS. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Na pytanie o definicję narodu, o jego historyczne zakorzenienie oraz przysługujące mu z tego tytułu prawa nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czy przynależność do narodu zapewnia subiektywna deklaracja woli, czy też gwarantują ją wyłącznie więzy krwi, a może wspólna przeszłość, wspólne terytorium i wspólny język? Przez ostatnie dwa stulecia rozmaicie odpowiadano na te podstawowe pytania. Nie ulega jednak wątpliwości, że narodziny i rozkwit nowoczesnych ruchów narodowych to jeden z najważniejszych procesów, kształtujących najnowszą historię.

Od Wiosny Ludów do końca II wojny światowej, w Europie panowała gorączka idei narodowej. Ten sam nacjonalizm, który doprowadził do zjednoczenia Włoch i Niemiec, spowodował w końcu rozpad wielkich wieloetnicznych imperiów – rosyjskiego, austro-węgierskiego i ottomańskiego. Wszędzie tam, gdzie rozmaite ludy dążyły do uznania ich prawa do miana narodu lub historyczne narody walczyły o niepodległość czy autonomię, idee odrodzenia narodowego przenikały do miejscowej społeczności żydowskiej.
Podręczniki historii niewiele mówią o nacjonalizmie żydowskim, ograniczając się zwykle do krótkiego omówienia ruchu syjonistycznego. Tymczasem wśród żydowskiej inteligencji przełomu XIX i XX wieku powstało wiele definicji narodu i żydowskości oraz rozmaite koncepcje przyszłości Żydów w Europie. Niniejszy artykuł omawia różne postawy wobec kwestii narodowej na podstawie tekstów trzech autorów ważnych dla poszczególnych nurtów.

(...)

Aleksandra Geller

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wiadomości Historyczne

Wróć do czytelni