Czytelnia Kiosk24.pl

Trzęsienia ziemi w Polsce (numer 6/2008)

Geografia w Szkole | 11 grudzień 2008


Geografia w Szkole

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Geografia w Szkole. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Największym na terenie Polski trzęsieniem ziemi był wstrząs sudecki z 5 czerwca 1443 roku o intensywności ok. 9° (w 12-stopniowej skali Mercallego). Nieco mniejsze wstrząsy, o intensywności poniżej  8°, miały miejsce pod koniec XVIII w. w Karpatach. Te największe polskie trzęsienia ziemi to wstrząsy niszczące o charakterze tektonicznym.

W Polsce zjawiska sejsmiczne występują niezwykle rzadko. Ale się zdarzają. Informują nas o tym przekazy  historyczne i współczesne obserwacje makro- i mikrosejsmiczne (Hojny -Kołoś M., 2003) (tab. 1). Wydziela się nawet na obszarze naszego kraju 11 regionów sejsmicznych (ryc. 1), położonych na 5 dużych strukturach tektonicznych: platformie wschodnioeuropejskiej, platformie zachodnioeuropejskiej, w Sudetach (Masyw Czeski), Karpatach oraz w rozdzielającej pozostałe strefie Tornquista-Teisseyre’a. Najbardziej aktywne sejsmicznie są Karpaty i Sudety.

(...)

mgr Maria Hojny-Kołoś

Artykuł w całości znajduje się w plikach PDF w dziale Opis w ofercie tytułu Geografia w Szkole

Wróć do czytelni