Chemia w Szkole | 16 grudzień 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Chemia w Szkole. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Włókna węglowe to materiał, który zrobił błyskawiczną karierę i dzięki znaczącej obniżce kosztów wytwarzania stał się powszechnie dostępny.
Postępy współczesnej chemii to w oczach laików przede wszystkim pojawianie się w dobrach technicznych codziennego użytku materiałów zastępujących stosowane tradycyjnie: metale, drewno, skórę, czy włókna naturalne. Coraz częściej materiały polimerowe nie są dla użytkownika zwykłym „plastikiem”. Dzięki marketingowi zna on nazwę tworzywa, z którego wykonane są części jego auta, czy sprzętu do uprawiania sportu i rekreacji. Jest świadomy jego zalet i przewag nad materiałami „tradycyjnymi”. Wie, że do niedawna coś takiego było tylko do dyspozycji kosmonautów i mistrzów sportu wyczynowego. Jednym z takich materiałów, który zrobił błyskawiczną karierę i dzięki znaczącej obniżce kosztów wytwarzania stał się powszechnie dostępny, są włókna węglowe. Nasi uczniowie wiedzą częstokroć znacznie więcej od nas o ich wykorzystaniu, a ponieważ uczymy ich o odmianach alotropowych węgla już w gimnazjum, warto wyjaśnić na lekcji chemii, czym jest włókno węglowe.
(...)
Włodzimierz Kuśmierczuk
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Chemia w Szkole