Wychowanie w Przedszkolu (temp) | 25 czerwiec 2009
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wychowanie w Przedszkolu (temp). Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Na przestrzeni wieków pojęcie dziecka i dzieciństwa ulegało zmianom, na co wpływ miały odmienne w różnych okresach historycznych preferowane systemy wartości, normy moralne, wzory wychowania, określone nastawienia do dziecka, także poziom rozwoju nauk pedagogicznych, psychologicznych, medycznych. Każda kultura przyjmuje konkretne założenia, ustala wzorce wychowania, wymagania, ma swoje koncepcje dziecka i dzieciństwa.
Na problematykę dzieciństwa spojrzeć można z punktu widzenia takich kryteriów, jak: granice, wielkość i podział. Granice dotyczą czasu trwania, wielkość odnosi się do różnic między dziećmi a dorosłymi (np. różnice w percepcji, zdolnościach itp.), podziały związane są z wyodrębnieniem okresów w życiu i rozwoju dziecka (od niemowlęctwa). Dzieciństwo ujmowane jest w sposób szeroki - od urodzenia do dorosłości lub wąskie - do okresu adolescencji.
W naukach psychologicznych dzieciństwo określane jest jako pierwszy etap w życiu każdego człowieka, określona faza rozwoju psychicznego, fizycznego, społecznego dziecka, okres bardzo intensywnych wpływów różnych środowisk, grup społecznych. Odwołując się do założeń pedagogiki i psychologii humanistycznej, dzieciństwo ujmować można jako świat dziecka, ogół jego doświadczeń, przeżyć, zachowań, aktywności, uznawanych wartości, norm moralnych, ocen, których źródłem jest środowisko: rodzina, szkoła, grupa rówieśnicza, kultura, w tym media elektroniczne, drukowane, codzienność. Dzieciństwo jest społecznie konstruowane przez kontekst społeczny i kulturowy, jest trwałą kategorią społeczną, kategorią historyczną, międzykulturową, integralną częścią społeczeństwa, wartością, która podlega tym samym siłom ekonomicznym i instytucjonalnym co dorośli.
(...)
Jadwiga Izdebska
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wychowanie w Przedszkolu