Animator Kultury | 29 sierpień 2011
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Animator Kultury. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Europejski Kongres Kultury to najważniejsze i najbardziej spektakularne wydarzenie Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. W trakcie sześciu miesięcy przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej kultura ma stać się równorzędnym tematem, obok gospodarki, kryzysów finansowych, problemów ze źródłami energii. Inicjatorem Kongresu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za program odpowiada Narodowy Instytut Audiowizualny. Kongres odbędzie się od 8 do 11 września we Wrocławiu. Zaplanowano w sumie kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, projektów oraz debat, spotkań i dyskusji.
Polska od wielu lat buduje swój wizerunek w oparciu o kulturę. Zgodnie z wnioskami z raportu Polska 2030 głównym tego powodem jest nie tylko jej siła promocyjna, ale także dostrzeżenie potencjału kultury jako narzędzia zmiany społecznej. Dlatego hasło przewodnie Kongresu to Art for social change − sztuka jako narzędzie zmiany społecznej. Intelektualne ramy programu wydarzeń we Wrocławiu zostały wyznaczone przez diagnozę zawartą w książce Kultura w płynnej nowoczesności Zygmunta Baumana. Obok polityków i akademików do udziału w Kongresie zostali zaproszeni wybitni artyści, m.in. Umberto Eco, Vaclav Havel, Amo Oz, Dorota Masłowska, Krzysztof Penderecki Andrzej Wajda i Tadeusz Różewicz. Organizatorzy dostrzegli jednak, że już dziś katalizatorem konkretnych zmian społecznych są aktywne i zaangażowane organizacje pozarządowe i społeczne. Dlatego duża część programu została stworzona przez wydarzenia i projekty realizowane przez NGO-sy, czyli organizacje pozarządowe. Jedną z głównych debat poprowadzi zaś nieformalna inicjatywa europejska „A Soul for Europe”.
Masa i wolność
Wydarzenia kongresowe będą się odbywały w kilkudziesięciu miejscach rozsianych po całym Wrocławiu: w instytucjach, centrach kultury, przestrzeni miejskiej (m.in. w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej, Pawilonie Czterech Kopuł, Wytwórni Filmów Fabularnych, Teatrze Polskim, Kinie Warszawa, willi Dzieduszyckich). Najważniejsze z nich (inauguracja i uroczyste zamknięcie Kongresu, wykład profesora Baumana czy koncerty duetów Krzysztof Penderecki & Jonny Greenwood i Krzysztof Penderecki & Aphex Tuxin) będzie gościć imponująca Hala Stulecia, budynek zaprojektowany na początku ubiegłego wieku przez Maxa Berga, a wpisany kilka lat temu na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Sama budowla ma wartość artystyczną i symboliczną, przez twórcę nazywana była Katedrą Demokracji, ponieważ w chwili ukończenia mogła pomieścić imponującą – jak na owe czasy − liczbę 10 tys. widzów.
(...)
Aldona Machnowska-Góra
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Animator Kultury.