Czytelnia Kiosk24.pl

Biblioterapia - terapia i wychowanie przez czytanie (2/2013)

Życie Szkoły | 01 luty 2013


Życie Szkoły

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Życie Szkoły. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

 
Biblioterapia służy przede wszystkim kompensacji, która jest możliwa dzięki książkowym bohaterom przeżywającym trudności podobne do tych, które my napotykamy. Pełni także ważną funkcje profilaktyczną dzięki temu, że pokazuje, jak można wartościowo spędzać czas wolny, pomaga kształtować postawy adekwatne do danej sytuacji oraz uczy umiejętności dokonywania słusznych wyborów. 
 
Współcześnie książka została zauważona i doceniona jako doskonały środek terapeutyczny, dobrze dobrany tekst literacki bywa bowiem skuteczniejszy niż niejedna metoda wychowawcza. Prowadzimy dziś bardzo szybki tryb życia, w którym nie ma czasu na odpoczynek czy relaksację, a życie staje się coraz bardziej stresujące. Obcowanie z książką sprawia, że człowiek na chwilę się zatrzymuje, staje się bardziej refleksyjny i tolerancyjny dla innych. Książka to przekaźnik uniwersalnych postaw moralnych, dzięki którym stajemy się bardziej ludzcy, uczymy się rozumieć samych siebie i innych. Dzięki czytaniu człowiek uczy się, jak żyć i radzić sobie w kryzysowych sytuacjach, a biblioterapia jako metoda terapeutyczna znana jest od momentu powstania pierwszego spisanego tekstu.
 
Cel, zadania i funkcje biblioterapii
 
Termin biblioterapia pochodzi od wyrazów biblion – książka i therapeuo – leczę.  Za główny i najważniejszy cel biblioterapii uważa się terapeutyczny wpływ książki na postępowanie człowieka. Warto wymienić ponadto cele: instytucjonalny, kliniczny i wychowawczy. Biorąc pod uwagę fakt, iż terapia ma na celu wykształcenie postaw, które są społecznie pożądane i akceptowane, warto wskazać także na jej inne ważne funkcje: kompensacyjną, profilaktyczną, wychowawczą, utylitarną, informacyjną, kształcąca, uwrażliwiającą, ideologiczną, emocjonalną i katartyczną.
 
(...)
 
Sylwia Gallos
Prywatna Szkoła Podstawowa o PRofilu Artystycznym w Gorzowie Wielkopolskim
 
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Życie szkoły.

Wróć do czytelni