Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne | 29 kwiecień 2014
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Artykuł podejmuje próbę określenia stanu wiedzy rodziców na temat wad postawy dzieci, którymi się opiekują oraz znajomości metod profilaktyki tych wad.
Dwunożność praprzodków człowieka to wynik licznych procesów adaptacyjnych, które spowodowały przekształcenie kończyn tylnych w dolne, co umożliwiło poruszanie się w nowej pozycji ciała. To właśnie wtedy modyfikacji uległa stopa - m.in. poprzez zanik przeciwstawności palca pierwszego. W następstwie doszło także do skrócenia miednicy oraz rozszerzenia talerzy biodrowych. Również ręka, która nie musiała pełnić już funkcji podporowej, zyskała ogromne zdolności chwytno-manualne. Wyprostowana postawa ciała pociągnęła także za sobą kształtowanie się przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa, tym samym zmieniając położenie środka ciężkości ciała, który z okolic klatki piersiowej przesunął się w kierunku miednicy. Nastała więc era osobników dwunożnych poruszających się w pozycji całkowicie wyprostowanej. To wszystko pokazuje jak ewolucja wpłynęła na budowę ludzkiego organizmu i jak długą drogę przeszedł "człowiek{", by znaleźć się w miejscu, w którym jest współcześnie.
Jednak to, co stworzył ten długotrwały proces, w obecnych czasach narażone jest na szereg niekorzystnych czynników, które prowadzą do powstawania wad postawy, zwłaszcza wśród dzieci. Jest to bardzo niepokojące biorąc pod uwagę fakt, że przekłada się to na ogólny stan zdrowia.
(...)
Martyna Sitek
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne.