Prezentowana monografia stanowi kompleksowe opracowanie szczególnego sposobu egzekucji świadczeń pieniężnych przeciwko dłużnikom prowadzącym działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego – egzekucji przez zarząd przymusowy (art. 10641 – 106413 KPC). Jest ona pierwszą monografią w polskim piśmiennictwie poświęconą tej tematyce.
Wskazany sposób egzekucji ma coraz większe znaczenie w praktyce egzekucyjnej w związku ze zmianami społeczno-gospodarczymi, które zaszły w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu. Co istotne, z uwagi na konstrukcję prawną egzekucji przez zarząd przymusowy, jej zastosowanie niesie pozytywne konsekwencje społeczne i gospodarcze, gdyż pozwala zachować działalność przedsiębiorstwa dłużnika oraz utrzymać zatrudnienie.
Prezentowana monografia zawiera wszechstronne ujęcie, przede wszystkim takich zagadnień jak: zakres podmiotowy i przedmiotowy egzekucji, organy postępowania, wszczęcie egzekucji, stosunek egzekucji przez zarząd przymusowy do innych postępowań kierowanych do składników przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, powołanie, odwołanie i zmiana zarządcy, jego czynności związane z zarządem jednostką gospodarczą oraz podział sumy uzyskanej z egzekucji przez zarząd przymusowy. W opracowaniu autor odwołuje się także do rozwiązań przyjętych w ustawodawstwach: niemieckim, austriackim, włoskim i hiszpańskim. Niniejsza monografia ze względu na swoje walory naukowe i praktyczne kierowana jest zarówno do teoretyków prawa, studentów, jak i praktyków, głównie sędziów, adwokatów, radców prawnych, syndyków, nadzorców sądowych i zarządców.